Dobrej jakości sprzęt fotograficzny nie należy dzisiaj do najtańszych. Jeżeli ktoś chce wykonywać w pełni profesjonalne zdjęcia, musi liczyć się z koniecznością wydania na niezbędny do tego sprzęt dość wysokiej sumy, sięgającej zazwyczaj przynajmniej kilku tysięcy złotych. Na pewno taką tezę są w stanie potwierdzić właściciele punktów fotograficznych. Coraz dynamiczniejszy rozwój tej techniki zmusza ich do ciągłego ulepszania posiadanych przez siebie aparatów fotograficznych i innego sprzętu, co zazwyczaj wiąże się z koniecznością jego wymiany na nowy, bardziej zaawansowany technologicznie. Wpływ na to mają także coraz wyższe wymagania klientów, dotyczące jakości wykonywanych dla nich zdjęć.

W przypadku wykonywania zleceń takich, jak na przykład fotografie ślubne czy z innych ważnych imprez, klienci chcą, aby wszelkie niedoskonałości, które mogą się na nich pojawić, zostały jak najlepiej wyretuszowane. Zdjęcia cyfrowe umożliwiają wykonywanie bardzo wielu operacji na nich, dzięki czemu można je dopasować do wymagań każdej osoby. Zarówno wielkość, jak też rozmiar w bajtach czy retusz lub wykonywanie wielu operacji przy pomocy różnorodnych filtrów nie stanowią żadnego problemu. Retuszowanie zdjęć polega także na usuwaniu ich niedoskonałości, takich jak na przykład zbyt duża lub zbyt mała ilość światła. Dzięki temu, że zdjęcia cyfrowe można przechowywać na różnorodnych nośnikach pamięci, na pewno o wiele dłużej możemy się z nich cieszyć. Zazwyczaj bowiem bez problemu możemy je sami wydrukować lub zamówić wykonanie odbitek z przesłanych przez nas zdjęć. Tradycyjne, wykonywane kiedyś zdjęcia bowiem dość szybko blakną i staja się nieczytelne, zaś nie zawsze dysponujemy negatywami, aby ponownie zlecić wywołanie odbitek.

Dzisiaj coraz więcej zakładów fotograficznych świadczy usługi polegające na przenoszeniu zdjęć z klisz na nośniki takie jak na przykład płyty DVD, dzięki czemu o wiele dłużej możemy je zachować. Dzisiaj poza wykonywaniem zdjęć możemy utrwalić chwile na przykład nagrywając filmik przy pomocy kamery, kiedyś tylko fotografie służyły do utrwalania danego momentu. Dlatego dla wielu osób ich zachowanie na jak najdłuższy czas jest bardzo ważne, gdyż często to właśnie fotografie zawierają najwięcej wspomnień. Dlatego jeżeli mamy możliwość zachowania naszych starych zdjęć lub przekształcenia ich na cyfrowe, zazwyczaj dość szybko się na to decydujemy.